Пълно ръководство за Мекотели



Октоподите и сепиите, които живеят в плитки води и ловуват през деня, са световни шампиони в прикриването. Разбира се, прикриването не е нещо необичайно: много същества са еволюирали да изглеждат като нещо, което не са. Например този оранжев сюнгер там не е никакъв сюнгер, а риба дявол, дебнеща за някоя невнимателна рибка.

В следващия етап личинката пада на дъното на водоема, претърпява метаморфоза и се превръща във възрастна форма.

Нервната система на безгръбначните като цяло (и по-специално на мекотелите) е много различна от тази на гръбначните животни като риби, птици и бозайници. Някои мекотели, като черупки от бивни и двучерупчести, притежават клъстери от неврони (наречени ганглии), а не истински мозъци, докато мозъците на по-напредналите мекотели като главоноги и коремоноги са обвити около техните хранопроводи, а не изолирани в твърди черепи.

Избягвайте контактните спортове, освен ако не можете да покриете лезиите си.

Мекотелите, които се намират на ръба на изчезване, притежават общи черти. Това са късното настъпване на полова зрялост, относително дълга продължителност на живота, ниска плодовитост, ограничен ареал и специфична среда на местообитание.

След което тези въжета се закотвят в морето. Във фазата на растеж те непрекъснато се проверяват, докато станат готови за събиране.

При мекотелите обитаващи водоизточници съществува и специализиран орган, който да осигурява непрекъснат ток на водата. Нарича се сифон и представлява част от мантията. Освен основната си функция той спомага при осъществяването на движението, храненето, дишането и размножаването.

"Най-влиятелните личности от древността" Открийте древни гробници и съкровища!

Органите за равновесие се наричат статоцисти и се намират в предната част на главата при охлювите, предната част на тялото при мидите и в защитните хрущялни гнезда на главата при главоногите. Инервират се от церебралните ганглии.

При останалите представители той преминава през метаморфоза, като при различните класове се наблюдават специфични особености.

Тя  се изпълва с газ и по този начин помага на животните да се издигат нагоре.

Гастроподите и бивалвите можеби се најчестите мекотели, но цефалоподите (семејството кое вклучува октоподи , лигњи и сипи ) се далеку најнапредни. Овие морски безрбетници имаат мекотели зачудувачки сложени нервни системи, што им овозможува да се вклучат во детално камуфлажа, па дури и да покажат однесување за решавање проблеми - на пример, познато е дека октоподите бегаат од нивните резервоари во лаборатории, стискаат по студениот под и се качуваат во уште еден резервоар кој содржи вкусни бивални.

В някои тихоокеански субкултури раковините от мекотели се обменят подобно на валутата в съвременното общество. Причудливите форми на различните мекотели, гигантските размери на тялото и очарователните форми на раковините са породили появата на митове за тайнствени морски чудовища и други персонажи в културата на различни народи по света. Развитието на различни сфери на науката включва мекотелите като обект на изследване и води до нововъведения полезни за човечеството.

Отслабена имунна система. Ако имате основно здравословно състояние, като ХИВ, може да сте изложени на повишен риск от заразяване с вируса.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Пълно ръководство за Мекотели”

Leave a Reply

Gravatar